Ložní luxus nejtěžšího kalibru? Povlečení damašek!

Hledáte povlečení s velkým P? Sáhněte po damašku

Stejně jako u kvalitní ergonomické matrace nebo zdravotních polštářů, i s damaškovým povlečením se to má tak, že se na něj velmi rychle zvyknete a jen těžko se vám jej bude vzdávat. Kdo si jednou vyzkouší spánek v ‚‚damašku‘‘ na vlastní kůži, ten už nechce nic jiného. Není na tom nic zvláštního. V posteli strávíme bezmála třetinu života. Je proto určitě dobře, že se o zdravý a kvalitní spánek zajímáme víc a víc. Jet na dluh nemůže nikdo z nás věčně, baterky potřebujeme dobíjet všichni. 

Tajemství damaškového povlečení? Nepochází z Damašku
Názvem může mást, s hlavním městem Sýrie ale povlečení damašek ve skutečnosti nemá nic společného. Některé historické prameny sice řadí vynález damašku geograficky právě do Sýrie a časově pak někdy do devátého století našeho letopočtu. Ve skutečnosti však nejspíš vzniklo nejméně o století dřív v Číně.

V dobách, kdy rodiny pořizovaly budoucím nevěstám výbavu, bylo právě damaškové povlečení ‚‚něco‘‘, co nevěstu ze zámožné rodiny odlišovalo od ostatních. Damašek byl zkrátka pojem. A nikoliv nezaslouženě, protože pravé damaškové povlečení se v rodině předávalo z generace na generaci. Materiál přežíval původní majitele i o desetiletí.

Nevídaná kvalita a mimořádná životnost, přesně to jsou vlastnosti, které si tkanina zachovala dodnes. Jeden rozdíl bychom však přece našli. Zatímco naše babičky trávily nemálo času kropením a přepečlivým žehlením svého vzácného věna, dnešní péče o damaškové povlečení vypadá docela jinak. Ložní prádlo stačí vyprat, pověsit, nechat uschnout a vrátit zpátky do ložnice. Žehlení není třeba.


Povlečení damašek - povlečení nad zlato
Za vším hledejte propojení prvotřídního materiálu a pečlivého výrobního postupu. Nefalšované povlečení damašek se vyrábí jen a pouze ze 100% bavlny. A sice z jemných česaných vláken, která se proplétají různými směry (jakoby ‚‚zevnitř‘‘) v mnoha vrstvách. Na jednom čtverečním palci damaškové tkaniny (jednotka palec má necelé tři centimetry) byste napočítali přes tisíc osnovních nití. Vedle toho vděčí povlečení damašek za svou prvotřídní kvalitu procesu s názvem mercerace. Vlákna se při ní namáčejí v louhu a současně intenzivně napínají. Díky merceraci, která mění vlastnosti i strukturu bavlny, jsou vlákna pevná, odolná proti třepení a především neuvěřitelně jemná.

Hustota a způsob tkaní činí látku jednak houževnatou, navíc jí dodává neobyčejné termoregulační vlastnosti. Jestli o některém materiálu můžeme prohlásit, že dýchá, pak je to právě damašek. Zatímco v zimě hřeje, v létě chladí. Komu je chladno, toho zahřeje. Kdo se naopak přehřívá, ten najde v povlečení únik před vedrem.

Nejspíš se ještě nestalo, aby někdo měl zkušenost s damaškovým povlečením a vrátil se k jinému materiálu. Bez příkras. Kdo ho jednou vyzkouší, ten už by neměnil.

Jednobarevný, a přece nenudí
Damašek coby materiál je zkrátka ten největší přepych, který si můžete v ložnici dopřát. ‚‚Luxusní damaškové povlečení‘‘ a ‚‚damaškové povlečení‘‘ jsou vlastně jedno a totéž, protože damašek jiný než luxusní ani být neumí. Na honosnosti mu navíc přidává takzvaný žakárový vzor. Jde o jedinečný typický motiv - střídání lesklých a tmavých plošek různých tvarů na jinak jednobarevném povrchu. Například takzvaný atlas grádl se honosí pruhy nebo čtverci, na damašku ale můžete najít i květiny nebo nejrůznější ornamenty. 

A třebaže je žakárový nebo také žakárský vzor jasně zřetelný a stejně jako celé povlečení nezničitelný (alespoň v rámci rozumných mezí), je stejně jemný a hebký na dotek.

Sečteno a podtrženo, damašek je povlečení, které musíte mít.

Co pod sebe, když konečně spíte pod damaškem?
Damaškové povlečení si rozumí s jersey prostěradly.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení